niedziela, 17 sierpnia 2014

#34 Formy zatrudnienia w Kanadzie

Witam po krótkiej nieobecności. Dzisiaj chciałem trochę powiedzieć o formach zatrudnienia w Kanadzie, ponieważ jest to dosyć istotna kwestia. Po pierwsze, często ludzie idący zła droga sami sobie skreślają szanse na uzyskanie stałego pobytu; a po drugie warto wiedzieć, która forma zatrudnienia da nam największe korzyści. Pomimo tego, ze często wydaje nam się, ze pracodawca jest spoko, w kwestiach finansowych nie powinniśmy mu ufać. Wiele razy spotkałem się (osobiście i pośrednio) z osobami, które kłamały w tych kwestiach tylko po to, żeby mu zostało parę dolarów więcej w kieszeni, ale niestety odbywało się to kosztem pracownika. Istnieją 3 formy i wszystkie trzy opisze, a Wy zdecydujcie sami, która będzie najlepsza dla Was.

CASH - "na czarno"

Nikogo tym artykułem nie zachęcam do tej formy zatrudnienia a wręcz odradzam (kiedyś już pisałem na blogu o tym), aczkolwiek warto o tym wspomnieć żeby było wszystko w jednym miejscu. Po mimo, ze jest to moim zdaniem najgorsza z możliwych opcji, w dalszym ciągu jest to jedyne wyjście dla wielu emigrantów z Polski. Jedyny plus tego wszystkiego jest taki, ze dostajemy tyle ile faktycznie wypracowaliśmy aczkolwiek jest to nielegalne bo nie płacimy podatków.

Zdecydowanie więcej mamy tutaj minusów niż plusów. Jak już kiedyś wspominałem, z reguły są to najcięższe prace i zarobki często są bardzo zaniżone w porównaniu do tych, jakie byśmy uzyskali pracując na numerek. Wielu pracodawców źle traktuje swoich pracowników, pogania i krytykuje, bo wiedza, ze jeżeli komuś się nie podoba to w każdej chwili mogą znaleźć kogoś innego na to miejsce pracy. 

Istotna jest tez kwestia ubezpieczenia, którego po prostu nie mamy i jeżeli nam się coś stanie w pracy to mamy wybór albo to zgłosić i otrzymać opiekę zdrowotna (niestety z tym będzie wiązała się deportacja) lub nakłamać na emergency i zapłacić z własnej kieszeni za leczenie. 

Oprócz ubezpieczenia pojawia się także problem niewypłacalności oraz zatrudniania kogoś na kilka dni (oczywiście mowa jest o stałej pracy a po kilku dniach okazuje się ze pracy jednak nie ma). 

Ostatnia kwestia to niepewna przyszłość. W każdej chwili może się coś stać (jakaś kontrola lub wypadek) i wtedy często dochodzi do deportacji a takiemu pracownikowi wszystko wywraca się do góry nogami w ciągu jednego dnia.

SELFEMPLOYED [A.K.A SMALL BUSINESS]

Założenie firmy w Kanadzie to bułka z masłem. Oplata jest niska i zabiera to bardzo mało czasu dlatego wielu decyduje się na ta formę. Dla niektórych opłaca się ona najbardziej ze wszystkich możliwych; ale jest też bardzo dużo ludzi, którzy na tym po prostu tracą bo nie znają szczegółów i polegają na tym, co im pracodawca powie. 

Gdy pierwszy raz słyszałem o tej formie wydawała mi się ona najkorzystniejsza dla mnie, bo na czeku dostajemy cala kwotę, jaka wypracowaliśmy; jeżeli mamy zarejestrowane HST to dochodzi nam jeszcze 13% od całej kwoty; no i można wiele rzeczy sobie odliczyć od podatku (ciuchy i sprzęt potrzebny do pracy, samochód i paliwo oraz wiele innych rzeczy). Wiele razy tez słyszałem, ze od pierwszych zarobionych $30,000 nie płaci się wcale podatku. W praktyce jednak wygląda to nieco inaczej. 

Po pierwsze, z każdego czeku, tak czy siak, odejdzie pewna suma na podatki z tym, ze będziemy musieli sami dbać o to żeby to zapłacić. Jeżeli zdecydujemy się korzystać z usług księgowego (większość ludzi tak robi, bo jest z tym trochę pracy) to dochodzi nam dodatkowy koszt. Po drugie, kwota wolna od podatku to nie pierwsze 30,000 a zaledwie 1/3 tej sumy. To 13% HST tak czy siak będziemy musieli oddać w całości do rządu no chyba że odliczymy od tego te rzeczy o których wspomniałem wyżej, ale kokosów nie ma a jeżeli za dużo nakombinujemy to prędzej czy później będzie niemile spotkanie z urzędnikiem z Canada Revenue (urząd skarbowy). 

Oprócz podatków, dochodzi tez kwestia ubezpieczenia w pracy, które jest obowiązkowe dla wszystkich. Jeszcze jakiś czas temu koszt ten był pokrywany przez zleceniodawcę lub wcale, aczkolwiek w tamtym roku przepisy się zmieniły i teraz każdy self-employed ma obowiązek płacenia za siebie tego ubezpieczenia (WSIB). Jest to przeważnie 2-6% od sumy, jaka zarobimy w zależności od zawodu, bo niektóre są mniej a niektóre bardziej narażone na wypadki. Oprócz tej sumy pewnie dodatkowo zapłacimy księgowemu za ta usługę. 

Warto też wspomnieć, ze nie ma tutaj czegoś takiego jak wolne płatne czy tzw. vacation pay. Nie pracujesz to nie zarabiasz. Tutaj tak na prawdę to najwięcej korzysta pracodawca, który cala kwotę, jaka nam wypłaci odpisze od swojego podatku a my musimy się martwic o cala resztę i pokrywać wszystkie koszta. Nikogo nie chce zniechęcać, ale jeżeli pracujemy na godziny i nie zarabiamy jeszcze w granicach 25-30 CAD/ h to po prostu odradzałbym ta formę. Sytuacja ma się inaczej jeżeli mamy swój business I swoje kontrakty gdzie zarobki są dużo większe, bo wtedy rzeczywiście się to opłaca.

PAYROLL

Ostatnia forma jest tzw. Payroll, czyli praca w systemie godzinowym. Tutaj liczba godzin, jaka przepracujemy jest mnożona przez stawkę godzinowa, później odejmuje się podatki oraz składkę na emeryturę i ubezpieczenie od stracenia pracy i to, co zostanie dostajemy do reki. Z pozoru wydawałoby się, ze najmniej tutaj zarobimy, ale tak na prawdę jest to najlepsza opcja dla nowoprzybylych.

Pierwsza, i najważniejsza rzecz, jaka należy wiedzieć jest to, ze tylko doświadczenie zawodowe zdobyte pracując na payroll jest honorowane przez urząd emigracyjny w Kanadzie. Jeżeli ktoś jest na programie IEC I przepracuje rok w poszukiwanym zawodzie, ale będzie pracował jako selfemployed to niestety nie będzie to zaliczone. Należy o tym pamiętać i jeżeli doświadczenie zawodowe to jest nasz główny punkt w programie emigracyjnym to powinno się zawsze wybierać ta opcje.

Oprócz kwestii finansowej i emigracyjnej ważny jest też komfort pracy. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, ze w firmie zatrudniającej na payroll jakość pracy jest lepsza niż gdzieś w jednoosobowej firmie gdzie jakiś cwaniak próbuje się dorobić kosztem innych.

W przeciwieństwie do selfemployed; tutaj mamy kilka bonusów w pracy. Po pierwsze, firmy są zobowiązane do płacenia za dni wolne ustanowione przez rząd. Tych dni się zbiera trochę przez cały rok, z tego, co pamiętam to w Ontario jest ich 9. Fajnie jest sobie wziąć wolne i dostać za to kasę ;). Następna sprawa to nadgodziny. Ogólnie jest tak, ze każda przepracowana godzina powyżej 44 w tygodniu powinna być płatna 1.5x jeżeli pracujemy w systemie godzinowym. Niestety niektóre zawody nie kwalifikują się na to no i tez nierzadko się zdarza, ze firma po prostu nie płaci tych nadgodzin wykorzystując niewiedze pracowników, natomiast w każdej dobrej firmie mamy to zapewnione. Ostatnim z tych bonusów jest tzw. vacation pay. Większość pracodawców dolicza jeszcze 4% od kwoty zarobionej i można to nazwać takimi wczasami pod grusza tyle ze nie dostaje się tego w jednym kawałku.

Następnym plusem jest pomoc od państwa na wypadek stracenia pracy. Bodajże po przepracowaniu 900h u jednego pracodawcy kwalifikujemy się na ten zasiłek i w razie stracenia pracy otrzymujemy 80% zarobków przez rok czasu. Odradzam to ludziom, którzy jeszcze nie mają pobytu stałego i mają w planach aplikować na jakiś program emigracyjny w niedalekiej przyszłości, ale warto wiedzieć co jest dostępne dla nas.

Warto też wiedzieć, ze w tej formie zatrudnienia ubezpieczenie od wypadków w pracy musi pokryć pracodawca. Oprócz tych podatków, które są potrącane z naszych zarobków, pracodawca także płaci podatki oraz składki na emeryturę i ubezpieczenie od stracenia pracy za każdego z pracowników. To wszystko wychodzi dużo niekorzystniej dla niego niż w przypadku self-employed i dlatego wielu z nich namawia pracowników żeby otwierali te small businessy.

Podsumowując, każda forma zatrudnienia ma swoje plusy i minusy, i każdy musi wybrać co jest dla niego najlepsze. Moim zdaniem, każdy nowoprzybyly a szczególnie Ci, którzy nie mają jeszcze pobytu stałego powinni pracować tylko i wyłącznie na Payroll. Jeżeli natomiast ktoś już jest dłuższy czas w Kanadzie, ma solidne kwalifikacje a pracuje na payroll to ja bym się zastanowił nad selfemployed i rozkręcaniem swojego biznesu. Pracowanie za gotówkę jest dobre tylko dla tych, którzy nie mają innego wyjścia i więcej plusów w tym nie widać.


Fajnie by było jakbyście w miarę możliwości udostępniali bloga w google+ i na facebooku : 
https://www.facebook.com/EmigracjadoKanadybyKenedien6194?ref=ts&fref=ts
Like-i oraz bezpośredni linki do osób zainteresowanych również bardzo mile widziane.

Jezeli chcialbys/chcialabys miec dostep do lokalnych ogloszen z Kanady oraz poznac fajnych ludzi ktorzy juz tutaj sa to zapraszam do naszej grupy na facebooku : 
https://www.facebook.com/groups/2056644974609211/?ref=bookmarks

Najwiekszy Portal Polakow w Kanadzie: www.polacy.ca

1 komentarz:

  1. Bardzo pomocne porady dla każdego kto ma zamiar wyjechać do pracy do Kanady. Ja jednak wolę bliżej i do pracy w Niemczech wyjechałam poprzez https://www.carework.pl co bardzo mnie zadowoliło. Myślę, że każdy powinien spróbować takiej pracy jeśli myśli o wyjeździe za granicę.

    OdpowiedzUsuń