piątek, 9 października 2020

Thanksgiving w Kanadzie - Historia & Ciekawostki


Thanksgiving Day czyli Święto Dziękczynienia obchodzimy w Kanadzie co roku, w drugi poniedziałek października. W tym roku Święto Dziękczynienia wypada 12 października. Wielu z nas Święto Dziękczynienia oprócz wspólnego biesiadowania w gronie rodzinnym czy w towarzystwie znajomych kojarzy się z tradycyjnym daniem pieczonego indyka.

Thanksgiving jest jednym z najważniejszych świąt w Kanadzie. Tego dnia upamiętniamy wydarzenie, które zapisało się na kartach historii tego kraju w 1578 roku kiedy to Martin Frobisher wspólnie z tubylcami odprawił uroczystość na ziemi kanadyjskiej dziękując za przeżycie długiej podróży morskiej.

Martin Frobisher, angielski żeglarz poszukiwał drogą morską legendarnego Przejścia Północno-Zachodniego. Szukając bezskutecznie przejścia z Europy do Azji trafił do Kanady, gdzie założył osadę i w podzięce za przeżycie wyprawy, która była długa i niebezpieczna choćby przez towarzyszące podczas podróży liczne sztormy (jeden z jego statków zaginął podczas podróży) wraz z tubylcami odprawił ceremoniał odmawiając modlitwę i jedząc wraz z towarzyszami soloną wołowinę, suchary i groszek. Wydarzenie to miało miejsce w 1578 roku na terenie obecnej prowincji Nowa Fundlandia i Labrador.

Jeszcze na długo przed pojawieniem się na ziemi kanadyjskiej Frobishera tubylcy odprawiali podczas zbiorów tradycje dziękczynne, które stanowiły podziękowanie za zakończenie i obfitość zbiorów np. w kulturze Haudenosaunee dziękczynienie jest modlitwą ku czci “trzech sióstr” (fasola, kukurydza i dynia) podczas zbiorów.

Natomiast to uroczystość z 1578 roku zapisała się na kartach kanadyjskiej historii i uznawana jest za jedno z najważniejszych kanadyjskich świąt i jednocześnie za jedno z pierwszych oficjalnych dziękczynień w Ameryce Północnej. Warto tutaj wspomnieć, że dziękczynienie, które upamiętniają Amerykanie swój początek miał miejsce kilkadziesiąt lat później w 1621 roku w Plymouth.

Martin Frobisher został oznaczony tytułem szlacheckim a zatoka, przez którą wpłynął na ziemie klonowego liścia, nazwano Zatoką Frobishera.

Uroczystość dziękczynienia zapoczątkowana przez Frobishera i jego towarzyszy została kontynuowana przez osadników, którzy przybywali do Kanady. Stały się one powszechne a nowi osadnicy dodawali do nich swoje tradycje. Imigranci, którzy przenieśli się ze Stanów Zjednoczonych do Kanady podczas i po rewolucji amerykańskiej pozostając lojalni wobec Wielkiej Brytanii, także przywieźli ze sobą swoje zwyczaje i praktyki, takie jak choćby jedzenie indyka czy dyni.

Przez długi czas Święto Dziękczynienia było obchodzone pod koniec października lub na początku listopada.

W 1879 roku Thanksgiving został ogłoszony świętem narodowym i obchodzimy go co roku, natomiast obchodzony był w różnych terminach a i temat obchodów również zmieniał się co roku, aby odzwierciedlić ważne wydarzenia, za które należy być wdzięcznym. W początkowych latach był przede wszystkim dedykowany obfitym zbiorom i "błogosławieństwom obfitego żniwa". Datę początkowo ustalono na 6 listopada, ale była to data zbyt późna jak na faktyczne zbiory więc zmieniono ją na trzeci poniedziałek października.

W 1957 roku Parlament za sprawą gubernatora generalnego Kanady Vincenta Masseya wydał publiczne oświadczenie, którym ustalił ostatecznie datę obchodów na drugi poniedziałek października. I ta data pozostała po dzień dzisiejszy.

Kanadyjskie Święto Dziękczynienia jest oficjalnym świętem państwowym, z wyjątkiem Nowego Brunszwiku, Nowej Szkocji i Wyspy Księcia Edwarda.

Większość osób w tym dniu ma wolne, szkoły i urzędy są zamknięte natomiast w Nowym Brunszwiku, Nowej Szkocji i na Wyspie Księcia Edwarda, gdzie dzień nie jest dniem wolnym od pracy, pracodawcy nie muszą płacić swoim pracownikom za dzień wolny, więc rodziny często świętują dziękczynienie w niedzielę.

Dzień Dziękczynienia jest świętem rodzinnym, gdzie na stole króluje pieczony indyk, farsz, żurawina, ziemniaczane purée i wiele innych potraw. Często można spotkać na stole regionalne potrawy jak tarta maślana czy danie z gotowanego mięsa połączone z budyniem z groszku. Tradycyjnymi deserami na Thanksgiving są jabłecznik i placek z nadzieniem z dyni i szarlotka.

Thanksgivnig Day jest wspaniałą okazją do wspólnego rodzinnego świętowania i celebracji tego dnia przy wspólnym stole dziękując za wszelkie dobra.

Wiecej artykulow znajdziesz na www.polacy.ca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz