piątek, 14 czerwca 2013

#22 Studia w Kanadzie cz.2 Study & Work Permits - pozwolenia na naukę i pracę.

Zaczniemy od Study Permit czyli pozwolenie na naukę, bo bez tego ani rusz - to jest podstawa.
Jeżeli już zebraliśmy kasę na naukę, mamy zdany egzamin z języka angielskiego i zaplanowaliśmy wszystko dokładnie możemy działać w tej sprawie.



Najlepiej zacząć załatwiać już wszystko około 6 miesięcy przed rozpoczęciem programu, aczkolwiek jeżeli spóźnimy się a będą jeszcze wolne miejsca to zostaniemy przyjęci. Pierwsza rzecz, jaką robimy to aplikujemy do szkoły, gdzie planujemy się uczyć. Wysyłamy tam podanie wraz ze wszystkimi dokumentami jakie wymagają. Jeżeli wszystko poszło po myśli i szkoła nas chce to wystawia nam Letter of Acceptance - list akceptacyjny. Po otrzymaniu tego listy nie należy jeszcze świętować, ponieważ to nie znaczy jeszcze, że na pewno będziemy mogli studiować, aczkolwiek jest to pierwszy krok do uzyskania Study Permit. Z reguły nie ma z tym problemów, to jest biznes, Ty płacisz i jak są wolne miejsca to wskakujesz.

Druga rzecz, którą musimy wysłać wraz z naszą aplikacją o pozwolenie na naukę jest udokumentowanie posiadania wystarczającej ilości pieniędzy. Podane sumy są wymagane dla wszystkich prowincji oprócz Quebec - tam jest drożej. Musimy wykazać, że mamy pieniądze na:

* czesne - wymagana kwota pokrywająca 1 rok nauki (dla International Students jest to kwota od 12 tysięcy dolarów w górę - zależy od kierunku i szkoły);
* utrzymanie - wymagana kwota pokrywająca 1 rok, z góry ustalona na 10 tysięcy dolarów dla jednej osoby, jeżeli leci z nami ktoś jeszcze musimy dodać odpowiednio 4 tysiące dolarów za drugą osobę i za każdą kolejną 3 tysiące. Przykładowo, jeżeli jest rodzina 5 osobowa (mama, tata i 3-ka dzieci) liczymy to jako: 10 000 + 4 000 + 3x3 000 = 23 000 tysiące. Jest to bardzo dużo pieniędzy ale na szczęście wymagany jest tylko (lub aż) za jeden rok;
* pieniądze na bilety powrotne po ukończeniu nauki.

Dokumenty jakie możemy dostarczyć to wyciąg z banku (z ostatnich 4 miesięcy); Dowód pożyczki studenckiej jeżeli uda nam się gdzieś taką dostać; Ewentualnie jeżeli kogoś mamy na miejscu i ma wymagana kwotę na koncie i zdecyduje się poręczyć takie coś też wchodzi w grę .

Dwa najważniejsze wymagania mamy opisane, teraz zostaje jeszcze dokument tożsamości, ewentualnie list wyjaśniający jeżeli nasza sytuacja jest trochę inna niż przewiduje to formularz oraz jest jeszcze kilka innych małych wymagań:

* nie można mieć żadnych konfliktów z prawem;
* trzeba być w dobrej kondycji fizycznej i w razie potrzeby dostarczyć badania lekarskie
* przekonać oficera emigracyjnego, że po ukończeniu edukacji wylecimy z Kanady - dlatego jest wymaganie co do posiadania pieniędzy na bilet powrotny. Jest to paradoks, ponieważ jeżeli już ktoś właduje tyle pieniędzy w edukację to chyba planuje osiedlić się w Kanadzie i to jest pierwsza rzecz, a druga to taka, że po ukończeniu szkoły mamy łatwiej zakwalifikować się na programy stałej emigracji. Obie rzeczy są oczywiste ale jednak nie wolno o tym wspominać bo lepiej jest przemilczeć pewne sprawy i dostać ten permit.

Teraz przybliżę sprawę pozwoleń na pracę. Mamy kilka rodzajów, ja opiszę krótko wszystkie możliwe dla osoby aplikującej i osoby towarzyszącej. Najpierw pozwolenia dla aplikanta:

* On Campus Work Permit - pozwolenie, które pozwala pracować na terenie szkoły w której się uczymy. Limit godzin to 20 tygodniowo. Na ten permit nie musimy aplikować, posiadanie ważnego Study Permit gwarantuje nam to.
* Off Campus Work Permit - pozwolenie, które pozwala nam pracować w zasadzie prawie wszędzie. Limit godzin to też 20 tygodniowo. Aby je otrzymać musimy aplikować do Immigration Canada ale można to zrobić dopiero po 6 miesiącach (nieoficjalnie dowiedziałem się od jednej dziewczyny, że można aplikować juz po 4,5 miesiącach jeżeli zdaliśmy egzaminy po pierwszym semestrze nauki)
PGWPP - post graduation work permit. Najważniejsze z pozwoleń, wydawane jest po ukończeniu nauki i pozwala nam pracować legalnie przez określony czas. Żeby się kwalifikować trzeba ukończyć program z określonej listy uczelni i program ten nie może być krótszy niż 8 miesięcy. Długość pozwolenia może wynosić od 8 do 36 miesięcy i zależy to od długości ukończonego kursu. Jeżeli kurs był krótszy niż dwa lata nasze pozwolenie będzie wydane na tyle miesięcy ile trwał, jeżeli program będzie 2- letni lub dłuższy nasze pozwolenie będzie wydane na okres 36 miesięcy.

Ostatnie to Open Work Permit for your spouse or common-law partner czyli otwarte pozwolenie na pracę dla współmałżonka lub partnera. Permit jest wydawany na taki sam okres jaki trwa nauka drugiej strony. Nie trzeba mieć ślubu z daną osobą ale trzeba udowodnić związek (common-law partner) przez okres minimum 1 roku. Można użyć wspólne zdjęcia, wspólny adres zamieszkania, wspólne konto bankowe, rachunki i rożne inne rzeczy które przyjdą Wam do głowy i będą pomocne.

Warto też dodać, że w przypadku jeżeli z jakiegoś powodu przerwiemy naukę wszystkie pozwolenia na pracę należy zwrócić i jest to nielegalne pracować na takim pozwoleniu. Dotyczy to studenta i ewentualnie drugiej osoby która dostała OWP jaka spouse lub common-law partner.

Dobra, no to kwestię pozwoleń mamy już omówioną, mam nadzieje, że jest wszystko jasne, aczkolwiek jak są jeszcze jakieś pytania to walcie w komentarzach i ewentualnie się poprawi posta. Raz jeszcze przypominam, żeby przy wyborze szkoły kierować się listą z tego linku:
http://www.cic.gc.ca/english/study/institutions/participants.asp#ontario , jest to bardzo ważne, bo na Off Campus i PGWPP permits kwalifikują się tylko szkoły z tej listy.


Fajnie by było jakbyście w miarę możliwości udostępniali bloga w google+ i na facebooku : 
https://www.facebook.com/EmigracjadoKanadybyKenedien6194?ref=ts&fref=ts
Like-i oraz bezpośredni linki do osób zainteresowanych również bardzo mile widziane.

Jezeli chcialbys/chcialabys miec dostep do lokalnych ogloszen z Kanady oraz poznac fajnych ludzi ktorzy juz tutaj sa to zapraszam do naszej grupy na facebooku : 
https://www.facebook.com/groups/2056644974609211/?ref=bookmarks

Najwiekszy Portal Polakow w Kanadzie: www.polacy.ca

2 komentarze:

  1. Witam,
    Do kanady przyjechalem do wujka w sierpniu na study permit.Szkola,ktora wybralem jest znana I oferuje work off campus oraz mozliwosc uzyskania open work permit po szkole.Moje pytanie nie jest skierpowane o szkole a o wize.Przyznano mi ja na trzy lata,poniewaz tyle trwa program.Niestety nie udalo mi sie zdac egzaminu wstepnego.ESL jest tu bardzo drogie I nie chce wydawac pieniedzy,wiec chodze na angielski do cross culture center.Moje pytanie brzmi jak dlugo moge pozostac na tej wizie bez chodzenia praktycznie do szkoly.
    Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam.

    Jaka to szkoła? Na którym levelu Cie umieścili na ESL?

    OdpowiedzUsuń