piątek, 21 czerwca 2013

#23 Studia w Kanadzie cz.3 Różnice pomiędzy College i University, Organizacja nauki

Trzecia część krótkiego opisu studiów w Kanadzie. W tym poście napiszę o różnicach między College i University oraz kilka słów na temat organizacji nauki. Są dwa rodzaje wyższych szkół w Kanadzie - College i University. Pierwsza, duża różnica między nimi to oczywiście koszta... zawsze Uni będzie droższe niż College, kiedy rok nauki w C mieści się w przedziale 13-16 tyś CAD to w U zaczyna się od tej górnej granicy i dochodzi nawet do dziesiątek tysięcy w zależności od kierunku. (International Students)

Mamy też różnicę w wymaganiach językowych - do College jest wymagane minimum Ielts 6 natomiast do Uni jest to już 6.5. Kolejna różnica to długość nauki, kiedy w U mamy bite 4 lata to programy w C maksymalnie dochodzą do 3 lat (są też programy 4-letnie w Collegach, jednak jest ich mało i nie wiem czy jakakolwiek różnica jest miedzy tymi z C a U dlatego w pierwszej wersji tego postu pominąłem tą sprawę). Oczywiście jeżeli między nimi jest różnica w kosztach i w długości trwania po ukończeniu dostajemy różne typy dyplomów i wygląda to w skrócie tak:
- krótki kurs od kilku do kilkunastu miesięcy: College Certificate
- dwuletni program: College Diploma
- trzyletni program: Advanced College Diploma
- czteroletni program: Degree (Bachelor)
- potem możemy zrobić Master czyli odpowiednik polskiego magistra i później doktora ale tak daleko się nie orientowałem bo nie przypuszczam, żebym kiedykolwiek się na to porywał.

Jest jeszcze coś takiego jak Apprenticeship (w prawdzie nie jest to edukacja wyższa ale warto o tym wspomnieć) i to działa podobnie do polskiej zawodówki. Apprentice znaczy uczeń. Zatrudniamy się w jakiejś firmie jako uczeń, chodzimy 4 dni do pracy (lub więcej - często się to zdarza) i jeden dzień do szkoły przez jakiś czas. Po kilku latach (2-5) w zależności od zawodu, jeżeli mamy przepracowaną odpowiednią ilość godzin podchodzimy do egzaminu zawodowego i mamy fach w ręku.

W zasadzie nie ma tego jak porównać do polskich szczebli edukacji bo liczby się nie zgadzają. W mojej opinii College to takie studia licencjackie typowo zawodowe bez zbędnych, ogólnych informacji, Bachelor to trochę więcej jak polski licencjat bo potem tylko rok wystarczy, żeby osiągnąc magistra. Druga sprawa to taka, że jeżeli zdamy program w College na określonym progu to wtedy honorują nam kursy i tak np. jeżeli zrobimy 2 letni program w C i chcemy potem iść na U w tym kierunku to wskakujemy na mniej wiecej 4 semestr (to wszystko zależy od uczelni i programów, ja tylko wspominam, że jest taka możliwość.) Na pewno papierek robi swoje i im wyższy szczebel to można liczyć na większe pieniądze aczkolwiek w wielu dziedzinach większość sukcesu to doświadczenie.

Teraz parę słów o organizacji nauki. Przeważnie uczymy się 20-25 godzin na tydzień i to wychodzi 4-5 dni. Semestr trwa 4 miesiące. Jeżeli naukę zaczynamy we wrześniu to uczymy się 8 miesięcy i na wiosne mamy 4 miesiące wolnego aż do kolejnego września i to jest bardzo pomocne, ponieważ w okresie tym możemu legalnie pracować na full time i podreperować swój budżet bo jak wiadomo kupa szmalu będzie wydana... Możemy też zacząć naukę w styczniu i w takim układzie jest możliwość skończyć program w 16 kolejnych miesiącach nie biorąc przerwy bo od stycznia do września kończymy nasze dwa semestry i potem dołączamy do tej grupy co zaczynała we wrześniu i miała te kilka miesięcy wolnych. Opinie o poziomie nauczania są różne, ja rozmawiałem z kilkoma osobami i jedni mówili, że jest ciężko, drudzy, że bardzo łatwo. Jak jest to musimy się sami przekonać.

To by było na tyle w tym temacie, domyślam się, że grono zainteresowanych nie jest pokaźne ale z drugiej strony dla jednostek, które szukają jakichkolwiek informacji na ten temat myślę, że to będzie bardzo pomocne dlatego postanowiłem o tym się rozpisać. Jeżeli macie jakieś pytania to wklejajcie w komentarzach.

Fajnie by było jakbyście w miarę możliwości udostępniali bloga w google+ i na facebooku : 
https://www.facebook.com/EmigracjadoKanadybyKenedien6194?ref=ts&fref=ts
Like-i oraz bezpośredni linki do osób zainteresowanych również bardzo mile widziane.

Jezeli chcialbys/chcialabys miec dostep do lokalnych ogloszen z Kanady oraz poznac fajnych ludzi ktorzy juz tutaj sa to zapraszam do naszej grupy na facebooku : 
https://www.facebook.com/groups/2056644974609211/?ref=bookmarks

Najwiekszy Portal Polakow w Kanadzie: www.polacy.ca

6 komentarzy:

  1. Teraz to zaczęłam się bać. Chciałam na MA jechać do Kanady, bo w Polsce kończę licencjat i już sama nie wiem co i jak.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeżeli chodzi o to, że tutaj studia są 4-letnie a w Polsce 3 (licencjackie) to chyba nie ma powodu do strachu bo gadałem z kilkoma osobami które właśnie tutaj robiły magistra.

    Post miał na celu tylko przybliżyć jak to wygląda, wcale nie jest powiedziane, że Ty przez te 3 lata w Polsce nie zrobiłaś tego co tutaj ludzie przez 4 lata. Jak masz jakieś pytania to pisz.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dobry i wartosciowy post.
    Nie zgodze sie tylko z kilkoma sprawami:

    1. "to programy w C maksymalnie dochodzą do 3 lat" - moga byc takze 4 letnie programy w college zakonczone Bachellor Degree. Dla przykladu, aby nie byc goloslowna program Animation BA w Sheridan College
    2. "zawsze Uni będzie droższe niż College, kiedy rok nauki w C mieści się w przedziale 13-16 tyś CAD to w U zaczyna się od tej górnej granicy i dochodzi nawet do dziesiątek tysięcy w zależności od kierunku" - nie jest to prawda a raczej regula. Sumy, ktore podales sa zawyzone, nie wiem na jakich kierunkach az tyle sie placi za rok nauki ale np wlasnie na kierunku Animation w college studia sa drozsze niz na kierunku np Civil Engineering na uniwerku ale i tak nizsze niz te, ktore Ty podales. Oczywiscie mowie o czesnym, ktore obowiazuje stalych mieszkancow Kanady:)

    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. ok, pierwszy punkt może być wątpliwy, rzeczywiście są 4-letnie programy w Collegach ale to jest chyba to samo co na Uni dlatego tą sprawę pominąłem, bo starałem się bardziej pokazać różnicę między programami typowo z Collegu a tymi z University. Zaraz to dopiszę.

    oczywiście, że ceny są podane dla international students bo o to w tym wszystkim chodzi, na 100% większość czytających znajduje się w Polsce i we wcześniejszym poście opisałem jak można dzięki temu dostać PR... no ale też dopiszę na wszelki wypadek.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jakie kierunki studiów w Kanadzie warto studiować? Możesz może też jakoś dokładniej porównać poziom nauczania tam z tym polskim?

    OdpowiedzUsuń
  6. Najlepiej studiować to co się lubi, tutaj w każdej dziedzinie jak ktos jest dobry to moze daleko zajść.

    Poziomu nauczania niestety nie mogę porównać bo nigdy nie studiowałem. Ani w Polsce ani tutaj, ale wlasnie przygotowuję się do egzaminu z angielskiego i jak zdam i się dostanę to na pewno coś napiszę.

    OdpowiedzUsuń