Na pewno wiele osób interesuje się kwestią studiowania w Kanadzie (wiem po sobie i po pytaniach od czytających) ale niestety niewiele można na ten temat znaleźć w internecie a nawet jak się znajdzie na anglojęzycznych stronach coś to jest tak dużo informacji, że trudno to wszystko zrozumieć i sobie w głowie poukładać. Postanowiłem się z Wami podzielić wszystkimi informacjami jakie zebrałem, nie dam rady wszystkiego wrzucić w jednego posta dlatego rozbiję to na kilka ale i tak mam nadzieję, że będzie to czytelne i pomocne.
W tym poście skupimy się na:
1) PGWP - co to jest?;
2) Możliwości uzyskania karty stałego rezydenta poprzez ukończenie Kanadyjskiej uczelni;
3) Wymagania stawiane dla studentów zagranicznych ze strony uczelni;
4) Koszty Edukacji (najbardziej nieprzyjemna kwestia).
Ad.1
PGWP to post-graduation work permit czyli pozwolenie na prace po ukończeniu kursu w szkole. Więcej na ten temat napiszę w poście poświęconemu Study Permit. Na razie musicie znać ten skrót bo przyda nam się w podpunkcie 2.
Ad.2
Pierwsze co robimy to sprawdzamy nasz zdobyty zawód lub ten o którym myślimy czy jest na tej liście: http://www5.hrsdc.gc.ca/NOC/English/NOC/2011/pdf/PrintableVersionNOC2011.pdf w kategorii O, A lub B. Jeżeli nie ale zależy nam na karcie stałego pobytu to trzeba dokonać pewnych zmian i zrobić tak, żeby był. To jest wymóg w obu kategoriach, które przedstawię poniżej.
Uzyskać stały pobyt możemy w dwóch programach:
*CEC (Canadian Experience Class):
- Po ukończeniu programu aplikujemy o wyżej wspomniane PGWP i mamy szansę przepracować w Kanadzie minimum 12 miesięcy (zalezy od dlugosci ukończonego programu) i wtedy aplikujemy w tym programie. Żeby iść tą drogą nie musimy studiować w Kanadzie, aczkolwiek studia ułatwiają nam zdobycie work permit i koło się zamyka, wszystko zależy od sytuacji.
- Warto też dodać, że jeżeli ktoś się kwalifikuje na program a jego work permit jest blisko końcowej daty taka osoba może aplikować o bridging open work permit, który pozwala legalnie pracować w Kanadzie dopóki nie otrzymamy decyzji w naszej sprawie. Oczywiście wymagania językowe też są ale to informacja przydatna dla ludzi, którzy chcą skorzystać z tego programu bez studiowania bo u studentów język angielski to podstawa.
*PNP (Provincial Nominee Program) - Wymagania:
- Musimy ukończyć nasz program w jednej ze szkół z podanej listy: http://www.ontarioimmigration.ca/en/pnp/OI_PNPSTUDENTS_INSTITUTIONS.html (radzę zawsze wybierać szkołę z tej listy bo przy złym wyborze możemy mieć problemy potem z pozwoleniem na pracę itp, mogą w ogóle tego nie uznawać a to znaczy wyrzucenie dużej sumy pieniędzy w błoto.). - Program musi być minimum dwu-letni lub jedno-roczny jeżeli jest to uzupełnienie naszego wykształcenia zdobytego w innym kraju. Program musi być w formie Full-Time. - Możemy aplikować podczas trwającego ostatniego semestru naszej nauki oraz nie później niż w okresie 2 lat od ukończenia edukacji.
- Mieć ofertę stałej pracy (niekoniecznie w zawodzie, w którym się uczyliśmy - co jest super!) ale niestety wymagania co do pracodawcy są dosyć wysokie. Tutaj mamy listę z tymi wymaganiami: http://www.ontarioimmigration.ca/en/pnp/OI_PNPEMPLOYER_QUALIFY.html
- Oczywiście mieć legalny status w Kanadzie.
W pierwszym musimy mieć Kanadyjskie doświadczenie ale szkoła może być z obcego kraju, w drugim doświadczenie nie jest wymagane ale za to dyplom jest. Programy się uzupełniają i musimy wybrać ten, który najlepiej do nas pasuje. Jest jeszcze PNP General Category ale jest to chyba bardziej zaostrzone niż CEC dlatego nie brałem tego pod uwagę.
Ad.3
Wymagania:
- Językowe, w zależności od stopnia edukacji (IELTS): Diploma/Certificate - 6.0, minimum 5.5 in each skill band; Postgraduate i Degree - 6.5, minimum 6.0 in each skill band.Oprócz tego honorują wyniki z innych egzaminów, mają swoje własny testy jeżeli wcześniej nie podeszliśmy do żadnego egzaminu oraz jest oczywiście możliwość zaczęcia nauki od ESL - English As a Second Language (kurs angielskiego) ale jest to bardzo droga impreza i radzę się samemu przygotować to Ielts albo Toefl i zdać go prędzej.
- Wiekowe, minimum 18 lat oraz ukończyć Secondary School,
- Przeważnie wymagają też 12 klas matematyki ale idzie też wziąć dodatkowe kursy albo podejść do ich egzaminu z matematyki. O taki szczegóły to już trzeba się zwracać bezpośrednio do uczelni ale wiem, że polska matura na pewno wystarcza do College i w miarę możliwych Uniwersytetów.
Ad.4
Studia w Kanadzie są bardzo, bardzo drogie dla International Students. Domestic (miejscowi) płacą 1/3 - 1/4 tego co obcokrajowcy!. Ceny kursów w Collegach zaczynają się od 12tyś CAD/rok i rosną, wszystkie kursy są tak samo drogie, nie ma tańszych i droższych. Nauka na University zaczyna się od 16tyś CAD/rok ale nie jestem pewien bo nawet tego nie biorę pod uwagę, ponieważ koszta nieziemskie. Do tego dochodzi koszt jakiegoś pokoju - około 6tyś CAD/rok, jedzenie - 3-4tyś CAD/rok, książki 1-2tyś CAD/rok no i komunikacja miejsca i telefon/internet - jakieś 2tyś CAD/rok.
Napisało do mnie ładnych parę osób do tej pory z różnego rodzaju pytaniami i zauważam, że jeżeli piszę ludziom jak jest na prawdę to jakby przestają mi wierzyć... Nie mam żadnego interesu w tym, żeby Was zniechęcać, wręcz ten blog ma na celu pomoc! Piszę jak jest, bo lepszy kubeł zimnej wody na głowę niż opowieści z kosmosu ludzi, którzy nie mają bladego pojęcia na te tematy (często to ta Wasza "rodzina w Kanadzie" naopowiada Wam błędnych rzeczy i potem trudno się przestawić i nie wiadomo komu wierzyć.
Przedstawione koszty wyglądają tragicznie, jest to olbrzymia kasa, ale takie pieniądze będą wyciągnięte nam z kieszeni. Będziemy mogli pracować w czasie nauki to te mniejsze koszty nam się uda pokryć z pracy przy dobrych wiatrach ale na czesne musimy mieć pieniądze odłożone, bez tego nie da rady. Nie myślcie sobie, że przylecicie i będziecie pracować i się uczyć bez odłożonej kasy bo to jest niemożliwe. Nie ma czegoś takiego jak darmowa edukacja w Kanadzie (chyba, ze do 18-tego roku życia). Ewentualnie są też stypendia dla obcokrajowców ale jakoś trzeba przylecieć i się wykazać co też będzie nie lada wyczynem także sami sobie odpowiedzcie czy Was na to stać.
W tym poście to tyle, w następnych wytłumaczę wszystkie kwestie związane z wizami na jakie będziemy mogli aplikować, na ile te wizy dostaniemy, wymagania do ich otrzymania i kilka innych detali, które trochę ułatwiają sprawę, ale nie zmienia to faktu, że Świnkę-skarbonkę będzie trzeba rozbić...
Fajnie by było jakbyście w miarę możliwości udostępniali bloga w google+ i na facebooku :
https://www.facebook.com/EmigracjadoKanadybyKenedien6194?ref=ts&fref=ts
Like-i oraz bezpośredni linki do osób zainteresowanych również bardzo mile widziane.
Najwiekszy Portal Polakow w Kanadzie: www.polacy.ca
Absolutnie sie z Toba zgadzam odnosnie tego co mowia ludzie gdy prawde im sie powie na temat zycia tutaj. Sam mialem nie dawno taki przyadek, ze przyjechali znajomi z polski i juz w momencie kiedy opuscili lotnisko wydawalo sie, ze wiedza wiecej na temat przepisow kanadyjskich niz tutejsi urzednicy panstwowi. Na drugi dzien pobytu stwierdzili, ze beda zdawac na kanadyjskie prawo jazdy. Na nic sie zdaly moje tlumaczenia, ze jest to nie mozliwe w ich przypadku. W tym momencie stalem sie ich wrogiem, ktory ich tylko zniecheca. Tym bardziej, ze ktos im powiedzial, ze kanadyjskie prawo jazdy dla visitors to tylko formalnosc. Prawdopodobie "ten ktos" nigdy w Kanadzie nie byl
OdpowiedzUsuńCzy jest możliwe abym aplikował i został przyjęty do collegu lub na uniwersytet, jeżeli maturę zdawałem w 2007 roku? Od tego czasu kilka razy zmieniałem kierunki studiów, nic jednak nie skończyłem.
OdpowiedzUsuńJak najbardziej. Oni na wstępie robią testy z angielskiego i matematyki (na innych kierunkach z innych dziedzin to wiadomo) i jak wyjdzie slabo to najwyzej będziesz musial wziąć jakieś dodatkowe kursy. Ale przyjąć na pewno przyjmą
OdpowiedzUsuńCzy polska matura jest honorowana na kanadyjskich uniwersytetach?
OdpowiedzUsuńTak - matura i egzamin sprawdzający znajomość języka (IELTS lub TOEFL) są wymagane. NIe jestem do końca pewny ale istnieje też chyba możliwość zdania egzaminu SAT zamiast matury. Ten jest trochę prostszy niż np. matura rozszerzona w Polsce.
UsuńWitam,
OdpowiedzUsuńCzy gdy otrzyma się wize na pobyt stały poprzez express entry to czy cena studiow bedzie taka jak dla DOMESTIC (miejscowi) czy wciaz wysoka jak dla foreigners ??
Dzieki
Może się przydać
OdpowiedzUsuńhttps://ebookpoint.pl/ksiazki/jak-przygotowac-sie-do-egzaminu-ielts-poradnik-studenta-dla-studenta-justyna-tarnowska,s_005r.htm