Teraz parę słów o komunikacji miejskiej. Drogi tutaj w większości przecinają się pod kątem 90 stopni dlatego należy znać kierunki albo nosić ze sobą kompas bo przy każdym numerze na autobusie jest literka odpowiadająca danemu kierunkowi. Autobusy zwykle nie skręcają tylko jeżdżą prosto. Po przeciwnej stronie z reguły jest przystanek dla tego samego autobusu jadącego w przeciwnym kierunku dlatego bez paniki jeżeli przegapicie Wasz stop - zawsze można się wrócić. Poza tym, gdy pytamy kogoś o drogę to zawsze wspomina o kierunku i jeżeli tego nie znamy to nie dowiemy się nic.
Blog zawierający informacje ogólne o życiu w Kanadzie, jak to wygląda z perspektywy osoby mieszkającej tutaj, pracującej i zmagającej się z codziennymi problemami - których nie brakuje. Nie będę się zamykał tylko na kwestiach Kanady, bo w jakiś sposób zawsze istnieje powiązanie ze Stanami, czego przyczyną jest to, ze kraje te są sąsiadami. Także o Stanach też pojawią się z czasem jakieś info ale na pewno nie będzie ich tak dużo, jak o Kanadzie.
niedziela, 29 grudnia 2013
niedziela, 27 października 2013
#28 P&O - Przyczyny niepowodzenia na emigracji w Kanadzie.
"Dużo czytam na blogach, forach... ludzie opisują
Kanadę, ludzi, kulturę, szkołę, prace, domy, sklepy. Piszą, że ludzie
mają inną mentalność. W Kanadzie istnieje inna kultura, zachowanie,
przywileje czy tradycje. Piszą, że ludzie często wymiękają
(Polacy). Nie są w stanie się zaakomodować w sytuacji jaka
zaistaniała na czas obcy w Kanadzie. Moje pytanie z czego to wynika?
Wszyscy piszą, że jest inna kultura inne tradycje w Kanadzie. I Polakom
ciężko jest się w tym odnaleźć, ale nikt nie napisze co to za różnice?
To może tych różnic nie ma, nie istnieją, są wyimaginowane przez ludzką
słabość. A wszystko chodzi tylko o tęsknotę za krajem, ludźmi, bariera
językowa, a nie inna kultura stwarza te problemu? Jak to jest?"
#27 P&O - Praca krótkoterminowa na czarno w Kanadzie
"W lutym wyjeżdżam do Ottawy na dwa miesiące. To jest taka długość, że
właściwie jest za krótko, żeby pracować (poza tym nie uczestniczę w
żadnym programie), ale z drugiej strony za długo, żeby nic nie
zorganizować. Mogę chodzić na kurs języka, jeździć trochę, zajmować się
różnymi rzeczami. Ale chciałabym też gdzieś się załapać do pracy. Tylko
czy znajdę gdzieś pracę (która chyba w takim przypadku będzie
nielegalna) na tak krótki czas i nie w wakacje? Fajnie by było
dowiedzieć się, jak wygląda sprawa z pracą krótkoterminową w takiej
sytuacji. Czy to w ogóle możliwe."
czwartek, 24 października 2013
#26 Pytania - Odpowiedzi
Już dosyć dużo informacji umieściłem na blogu, ale w dalszym ciągu są pytania w wiadomościach prywatnych - z czego się cieszę i pytajcie dalej, ale zadawajcie konkretne pytania bo wtedy będzie mi łatwiej odpowiedzieć na nie. Postaram się na każde odpowiedzieć w wiadomości prywatnej i w dodatku umieszczać pytania na blogu bo większość z nich interesuje pewnie wszystkich.
Jezeli chcialbys/chcialabys miec dostep do lokalnych ogloszen z Kanady oraz poznac fajnych ludzi ktorzy juz tutaj sa to zapraszam do naszej grupy na facebooku :
https://www.facebook.com/groups/2056644974609211/?ref=bookmarks
Najwiekszy Portal Polakow w Kanadzie: www.polacy.ca
Jezeli chcialbys/chcialabys miec dostep do lokalnych ogloszen z Kanady oraz poznac fajnych ludzi ktorzy juz tutaj sa to zapraszam do naszej grupy na facebooku :
https://www.facebook.com/groups/2056644974609211/?ref=bookmarks
Najwiekszy Portal Polakow w Kanadzie: www.polacy.ca
#25 College - poziom nauczania, jak wygląda szkolne życie, troche o nauczycielach
Witam po długiej przerwie.
Tak jak obiecałem, napiszę kilka słów o szkole, ponieważ zdałem testy i od września studiuję.
Może zacznę od egzaminów. Jak wiadomo, żeby studiować trzeba zdać IELTS, no ale nie zawsze, przynajmniej w moim przypadku było inaczej. Jako, że całą procedurę zacząłem bardzo późno, zdecydowałem się aplikować na mój professional program i jednocześnie na naukę angielskiego, ponieważ było za późno żeby czekać na IELTS a później na wyniki (moja szkoła takie coś oferuje ale od 6 poziomu angielskiego, ja założyłem, że powinienem w tamtym momencie być gdzieś koło tego) miałem test z jezyka żeby określił mój poziom, ten test to był TOEIC (dużo prostszy niż IELTS). Trochę trenowałem w domu i wiedziałem że powinienem sobie dać z nim radę. Kiedy przyszły wyniki okazało się, że napisałem test ponad 8level (ostatni) i że przyjmują mnie do szkoły bez potrzeby chodzenia na dodatkowy angielski (super, kasa w kieszeni...) Ale to jeszcze nie koniec. Później okazało się, że oprócz tamtego testu będzie jeszcze jeden z angielskiego (pisanie essay-a i czytanie[trudniejsze]) oraz test z matematyki żeby umieścili mnie w odpowiedniej grupie. Z ich ocen wynikało, że powinienem być na przedostatnim poziomie angielskiego (nie chodzi o te 8 leveli bo potem są jeszcze 4 inne) i na normalnej matematyce. Na pierwszych zajęciach na kursie z angielskiego gość zadał nam pisanie essay-a i powiedział, że może jeszcze kogoś wypchnie wyżej jeżeli essay będzie dobry, spędziłem nad tym kilka godzin, essay nie był zły no i tak się znalazłem na tym najwyższym angielskim. Jest to o tyl dziwne, że jedna moja koleżanka która przez 3 ostatnie lata uczyła się tutaj w High School jest o jeden poziom niżej odemnie a jej angielski jest dużo lepszy od mojego, no ale cóż, ja tam się mimo wszystko cieszę ;) Tyle o przygodach z angielskim.
czwartek, 11 lipca 2013
#24 Życie w Kanadzie - Ceny jedzenia
Częto ludzie mnie pytają ile wydam na to,
ile wydam na to i tamto. Zdecydowałem się więc napisać o kosztach jedzenia
oraz innych niezbędnych rzeczy ale w tym poście ruszam kwestię tylko i
wyłącznie jedzenia. Tak na marginesie to jedzenie tutaj nie jest za
dobrej jakości, mleko może stać z tydzień w lodówce i nic mu nie ma,
wydaje mi się, że z owocami i warzywami też to inaczej wygląda niż w
Polsce, oczywiście smak gorszy, kiedyś ktoś powiedział, że jakby zgasić
światło i dać komuś jabłko i pomidora to ciężko by było rozpoznać co
jest co i czasem to nie jest takie absurdalne...
piątek, 21 czerwca 2013
#23 Studia w Kanadzie cz.3 Różnice pomiędzy College i University, Organizacja nauki
Trzecia część krótkiego opisu studiów w Kanadzie. W tym poście napiszę o różnicach między College i University oraz kilka słów na temat organizacji nauki. Są dwa rodzaje wyższych szkół w Kanadzie - College i University. Pierwsza, duża różnica między nimi to oczywiście koszta... zawsze Uni będzie droższe niż College, kiedy rok nauki w C mieści się w przedziale 13-16 tyś CAD to w U zaczyna się od tej górnej granicy i dochodzi nawet do dziesiątek tysięcy w zależności od kierunku. (International Students)
piątek, 14 czerwca 2013
niedziela, 9 czerwca 2013
#21 Studia w Kanadzie cz.1 Droga do pobytu, Wymagania szkół, Koszta, PGWP
Na pewno wiele osób interesuje się kwestią studiowania w Kanadzie (wiem po sobie i po pytaniach od czytających) ale niestety niewiele można na ten temat znaleźć w internecie a nawet jak się znajdzie na anglojęzycznych stronach coś to jest tak dużo informacji, że trudno to wszystko zrozumieć i sobie w głowie poukładać. Postanowiłem się z Wami podzielić wszystkimi informacjami jakie zebrałem, nie dam rady wszystkiego wrzucić w jednego posta dlatego rozbiję to na kilka ale i tak mam nadzieję, że będzie to czytelne i pomocne.
czwartek, 30 maja 2013
#20 Oglądanie filmów na polskich stronach za granicą. Tvn player, Onet, Wp, Ipla, itp.
Bardzo często jest tak, że wyjeżdżając z Polski razem z nami wyjeżdżają też nasze nawyki do oglądania polskich seriali, filmów (niekoniecznie polskich ale z polskim lektorem) lub krótkich filmików na serwisach informacyjnych. Mowa tutaj o Ipla, Tvnplayer, Onet, Wp etc. W tej chwili sugerowałbym nie robić tego za granicą i zmienić polskojęzyczne materiały na anglo- języczne, ponieważ wtedy Wasz angielski się poprawi, aczkolwiek dla tych co mają to w nosie przedstawię sposób jak sobie poradzić z napisem: "Przepraszamy, ze względu na ograniczenia licencyjne nie możemy
wyświetlic tego video w Twoim kraju. Obecnie ten film jest dostępny
tylko na terenie Polski."
piątek, 24 maja 2013
#19 Victoria Day i reszta dni wolnych w Kanadzie
Jest takie powiedzenie, że Ameryka to tylko dom i fabryka, muszę przyznać, że coś w tym jest, przynajmniej dla świeżych to się sprawdza prawie w 100 procentach, ale wbrew pozorom jest też ładnych kilka dni wolnych od pracy. W Polsce takich dni mamy 13 w roku, tutaj 12 (mowa o Ontario). Przeważnie dni te wypadają na początku tygodnia i stąd nazwa Long Weekend.
sobota, 18 maja 2013
#18 Zmiany Imigracyjne dla Temporary Foreign Workers
Jakiś czas temu w kanadyjskim prawie imigracyjnym zostały wprowadzone poprawki w kategorii Temporary Foreign Worker, które ułatwiały zdobycie pozwolenia na pracę dla wykwalifikowanych pracowników zagranicznych kanadyjskim pracodawcom. Główną ideą tego sposobu na work permit było znalezienie kandydatów na stanowiska, na które nie można było znaleźć Kanadyjczyków lub stałych rezydentów Kanady. Jest to, a raczej była bardzo fajna droga do uzyskania permanent resident status, ponieważ mogliśmy pracować i jednocześnie uzyskiwać "kanadyjskie doświadczenie", które jest wymagane w większości jak nie we wszystkich (oprócz łączenia rodzin) programach imigracyjnych.
niedziela, 12 maja 2013
#17 To już miesiąc ! Tego posta trzeba przeczytać obowiązkowo :D
Dzisiaj przypada miesiąc odkąd zacząłem prowadzić tego bloga i z tej okazji postanowiłem napisać tego posta. Bardzo fajnie, że wchodzicie, czytacie, zadajecie pytania i oby tak dalej !. Mam nadzieję, że czytelników będzie regularnie przybywać i blog stanie się bardziej popularny
sobota, 11 maja 2013
#16 Ceny paliwa, przeglądów, stickerów i ubezpieczeń samochodowych w Kanadzie
Ten post to kontynuacja poprzedniego posta, w którym pisałem ogólnie o zakupie samochodu. Tym razem napiszę parę słów o cenach paliwa, przeglądach samochodów + testach na emisję spalin, stickerach i ubezpieczeniach.
Przegląd samochodu + test na emisję spalin jeżeli kupujemy starszy
samochód to prawie zawsze musimy to zrobić. Koszt to kilkaset dolarów
(nie wiem dokładnie bo nie miałem tutaj nigdy samochodu ale słyszałem że
parę stówek to kosztuje).
wtorek, 7 maja 2013
czwartek, 2 maja 2013
#14 Wniosek o wize do USA oraz opis mojej wyprawy do konsulatu
Postanowiłem zaryzykować
te 160CAD (wcześniej było 140 ale jakiś czas temu zmienili) no i wysłałem
aplikacje, wszystkie pozycje były wypełnione bezbłędnie, ale po wysłaniu
aplikacji sprawdziłem dostępne terminy ”interview” i pierwszy był jakoś za
90dni czy cos takiego. Sprawdziłem tez w Ottawie i tam było 5, nie zastanawiając
się długo zrobiłem następny taki sam wniosek i wysłałem tyle, że do Ottawy
(dlaczego zrobiłem nowy wniosek? bo miejsce rozmowy musi być takie samo które wcześniej
podałeś/łaś w DS-160 ). Po wysłaniu wniosku do Ottawy zacząłem sprawdzać połączenia
pociągowe itp. 6-7h w jedna stronę i około 60-70CAD tez w jedna stronę z
Mississaugi. Po chwili czasu wchodzę znowu na ta sama stronę i widzę, ze termin
się zmienił, teraz było parę dni krócej no i uświadomiłem sobie, ze te terminy
nie są "sztywne" i jeżeli ktoś robi reschedule albo cancel-uje to
wtedy można wskoczyć na bliższy termin. Wszedłem kolejny raz i akurat trafiłem
na 5 dni - niestety nie zdążyłem zaklepać, ale zrobiłem ta wpłatę i czekałem. W
kocu po godzinie udało mi się upolować czas oczekiwania 3dni ! (Toronto)
środa, 1 maja 2013
#13 Z Kanady do USA turystycznie
Będąc w Kanadzie oraz mając jakąś "podkładkę", że nie chcemy tam zostać nielegalnie (w Stanach) warto jest złożyć aplikację o wizę turystyczną do USA, a po otrzymaniu lecieć i pozwiedzać te miejsca, które widzieliśmy tylko na filmach. Koszt takiej aplikacji jest dosyć mały, a poza tym warto się wybrać do Stanów z Kanady bo jest to dużo tańsza opcja niż jeżeli byśmy chcieli lecieć z Europy. Następnym atutem jest to, że wiza przeważnie wydawana jest na 10lat i nawet jeżeli teraz nie potrzebujemy to w przyszłości może tak być, że wiza się przyda.
wtorek, 30 kwietnia 2013
#12 Emigracja do Kanady - Aklimatyzacja, ta krótsza i ta znacznie dłuższa.
Emigrując gdzieś daleko, do kraju w którym nigdy nie byliśmy na dłużej oraz znamy go tylko z opowiadań musimy liczyć się z dwoma typami aklimatyzacji. Aklimatyzacja - ta krótsza, gdzie przyzwyczajamy się do zmiany czasu (6h różnicy między Polską i Kanadą - Ontario), zmiany klimatu i może trochę otoczenia, ponieważ w Kanadzie występuje mnóstwo nacji (jest to najbardziej różnorodny kraj na świecie pod względem występujących narodowości) i poniekąd trzeba się przyzwyczaić do tego bo w Polsce widziało się kogoś o innym kolorze skóry raz na parę miesięcy.Ten okres jest stosunkowo krótki, zajmie od kilku dni do kilku tygodni. Natomiast...
#11 Emigracja do Kanady - International Experience Canada - IEC
Ostatni post był ładnych parę dni temu - brak czasu. Skupimy się dziś na programie International Experience Canada - IEC. Dużo ludzi wie co i jak ale są też pytania od osób, które kompletnie nic nie wiedzą o programach emigracyjnych do Kanady dlatego postanowiłem opisać jak to działa i "z czym to się je".
Roczny program emigracyjny IEC jest dostępny dla każdego, kto jest w przedziale wiekowym 18-35 lat, jest niekarany, ma wystarczającą ilość pieniędzy oraz zbierze i złoży w terminie wymagane dokumenty.
poniedziałek, 29 kwietnia 2013
#10 Emigracja do Kanady - Internet, Telefon, Tv cz.2
Zestawienie ofert firm dostarczających usługi telekomunikacyjne. Poniżej znajdziecie cztery oferty planów telefonicznych firm: Rogers, Chatr, Fido i Mobilicity oraz dwie oferty internetu firm: Rogers i Bell.
Oprócz tych wszystkich firm jest jeszcze kilka innych ale brakło by mi miejsca i czasu jakbym chciał wszystko opisać.
#9 Emigracja do Kanady - Internet, Telefon, Tv cz.1
W dzisiejszych czasach, prawie każdy używa telefonu, komputera i telewizora. Jako, że używanie tych urządzeń bez wykupionych pakietów u danego operatora nie ma większego sensu - no bo jak oglądać telewizor bez news'ów albo jak używać telefonu bez planu czy też komputera bez internetu ? jesteśmy zmuszenie w cudzysłowie do dodatkowego wydawania pieniędzy.
wtorek, 23 kwietnia 2013
#8 Aktywność
Na szybko muszę napisać krótkiego posta, żebyście nie pomyśleli, że napisałem kilka postów i na tym koniec. Mam jeszcze dosyć sporo tematów do opisania ale puki co cienko stoję z czasem, masa rzeczy do roboty...
Jeżeli macie jakieś konkretne tematy, o których byście chcieli poczytać to wysyłajcie mi sugestie na e-maila, jest on podany na moim profilu. Wasze sugestie na pewno bardzo pomogą.
Zaglądajcie czasem.
Teraz lecę spać. Trzymajcie się !
Fajnie by było jakbyście w miarę możliwości udostępniali bloga w google+ i na facebooku :
https://www.facebook.com/EmigracjadoKanadybyKenedien6194?ref=ts&fref=ts
Like-i oraz bezpośredni linki do osób zainteresowanych również bardzo mile widziane.
Fajnie by było jakbyście w miarę możliwości udostępniali bloga w google+ i na facebooku :
https://www.facebook.com/EmigracjadoKanadybyKenedien6194?ref=ts&fref=ts
Like-i oraz bezpośredni linki do osób zainteresowanych również bardzo mile widziane.
Jezeli chcialbys/chcialabys miec dostep do lokalnych ogloszen z Kanady oraz poznac fajnych ludzi ktorzy juz tutaj sa to zapraszam do naszej grupy na facebooku :
https://www.facebook.com/groups/2056644974609211/?ref=bookmarks
Najwiekszy Portal Polakow w Kanadzie: www.polacy.ca
sobota, 20 kwietnia 2013
#7 Emigracja do Kanady - Polskie wykształcenie
Kolejny temat, który często Was nurtuje to czy w Kanadzie uznaje się polskie wykształcenie. Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć i tak i nie, ze wskazaniem na nie. Do niektórych zawodów nie potrzebujemy kanadyjskich kwalifikacji ale do większości zawodów niestety tak. Wszystkie poważniejsze zawody jak lekarz, prawnik, dentysta, księgowy czy fizjoterapeuta są regulowane, tzn. że potrzebujemy kanadyjskie kwalifikacje, żeby móc wykonywać dany zawód. Natomiast większość zawodów z grupy tych "fizycznych" (czyli np. piekarz, elektryk przemysłowy czy spawacz) nie jest regulowana i możemy pracować w tych zawodach z zagranicznymi kwalifikacjami.
piątek, 19 kwietnia 2013
#6 Emigracja do Kanady - Pierwsze Kroki cz. 4 - Pośrednicy i Konsultanci
W związku z tym, że bardzo często ludzie
zadają pytania dotyczące pośredników emigracyjnych i konsultantów postanowiłem
w skrócie przedstawić jak sprawa wygląda i podzielić się moją opinią.
Można ich podzielić na dwie grupy :
*”tych dobrych” - którzy oczywiście wezmą sporą kasę ale przynajmniej będzie z tego jakiś pożytek.
*”tych złych” - którzy tylko czekają na naiwniaków.
środa, 17 kwietnia 2013
#5 Emigracja do Kanady - Pierwsze Kroki cz. 3 - Język angielski
W poprzednich postach zostały wyjaśnione
mniej - więcej kwestie pieniędzy jakich potrzebujemy aby przylecieć do Kanady
oraz rodzajów wiz. Kolejną bardzo ważną kwestią, której nie należy
bagatelizować a jednak masa osób tak robi jest znajomość języka angielskiego.
Jak wiadomo w Kanadzie są dwa języki urzędowe : francuski w prowincji Quebec
oraz angielski w pozostałych. Jako, że większość emigrantów celuje w prowincje
anglojęzyczne i ja znajduję się w Ontario będziemy pisać o angielskim, ale
dokładnie to samo tyczy się francuskiego jeżeli ktoś tam (Quebec) planuje
wyemigrować .
poniedziałek, 15 kwietnia 2013
#4 Emigracja do Kanady - Pierwsze Kroki cz. 2 - Wizy
W momencie, kiedy uda nam się zebrać środki finansowe o których było napisane w poprzednim poście czas na następny krok, wybór wizy. Od jakiegoś czasu jest tak, że wizy dla Polaków zostały zniesione, jedynym wymogiem jest posiadanie paszportu biometrycznego. Ruch bezwizowy pomiędzy Polską i Kanadą polega na tym, że nie trzeba mieć wizy ale na lotnisku tu już w Kanadzie to urzędnik ma ostatnie słowo co do tego na ile i czy w ogóle tą wizę dostaniemy (pieczątka do paszportu). Zdarzają się przypadki, że ludzie nie zostają wpuszczeni do Kanady ale zawsze jest jakiś powód.
niedziela, 14 kwietnia 2013
#3 Emigracja do Kanady - Pierwsze Kroki cz. 1 - Kapitał
Pierwszą, jedną z najważniejszych rzeczy, które musimy mieć, żeby w ogóle zacząć myśleć o emigracji jest kapitał. Bez pieniędzy nie ma się tu co pchać, tutaj trzeba mieć zawsze jakieś zabezpieczenie jakby coś poszło nie tak, nie wspominając o drogim bilecie oraz początkowych wydatkach, które są dosyć duże przeliczając na polskie złotówki, można powiedzieć nawet bardzo duże. Jeżeli lecimy sami tzn. nie mamy tam rodziny, która by nam pomogła koszty te są większe,najlepiej jakbyśmy mieli tyle ile jest na obrazku obok, ale...
sobota, 13 kwietnia 2013
#2 O mnie, ogólnie czym się zajmuję, skąd się tu wziąłem etc.
W tym poście napiszę parę słów o
sobie.
A więc nazywam się Artur, mam 20
lat. Mimo młodego wieku i względnie krótkiego pobytu w Kanadzie poznałem dosyć
dobrze większość kwestii związanych z codziennym życiem tutaj. Wszystko co piszę tyczy się prowincji Ontario bo w niej właśnie mieszkam a dokładnie w Mississauga...
#1 Pierwszy, pamiętny wpis
Witam.
Jest dokładnie 4 minuty po 12 w nocy, dnia 14-tego kwietnia. Zaczynam swoją przygodę z prowadzeniem bloga. Z góry przepraszam za ewentualne błędy, których na pewno trochę się pojawi (z dyktand przeważnie miałem jedynki ). Myślę, ze kwestie ortografii i interpunkcji da się "przeboleć" bo jakby treść i konkretne informacje, które chce Wam przekazać są najważniejsze.
Subskrybuj:
Posty (Atom)